Lista aktualności Lista aktualności

70 lat istnienia Szkoły Podstawowej w Miodnicy

04 czerwca 2016 r. na terenie szkoły odbyła się uroczystość w związku z jubileuszem istnienia szkoły

Wielki jubileusz szkoły w dniu 04 czerwca 2016 r. rozpoczął się mszą świętą w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Po przejściu do szkoły odsłonięto pamiątkową tablicę. Podczas uroczystości był czas wspomnień, występy artystyczne przygotowane przez uczniów i zespół z Miodnicy. Zaproszeni goście i pracownicy szkoły otrzymali pamiątkowe medale.

Byłym pracownikom szkoły pamiątkowe medale wręczył Wójt Gminy Żagań Tomasz Niesłuchowski. Fot. Jacek Dziaduszek.

Podczas jubileuszu 70-lecia Publicznej Szkoły Podstawowej w Miodnicy dla upamiętnienia tego wydarzenia posadzony został Dąb bezszypułkowy i Cis pospolity. Dęba, któremu nadano nazwę „Absolwent" posadzili absolwenci szkoły uczestniczący w uroczystościach. Cisa posadziła Dyrektor szkoły Anna Kuczak wraz z Nadleśniczym Andrzejem Staniszewskim. Oprawę muzyczną podczas sadzenia zapewnili sygnaliści myśliwscy z Nadleśnictwa Krzystkowice grając sygnał darz bór.

Dyrektor szkoły Anna Kuczak i Andrzej Staniszewski podczas sadzenia Cisa pospolitego. Fot. Grzegorz Kasprzak.

O gatunkach sadzonych drzew podczas uroczystości opowiedział  Nadleśniczy nadleśnictwa Krzystkowice Andrzej Staniszewski: „Dąb jest symbolem długowieczności. Sadzonka na dzisiejszą uroczystość wyhodowana została na szkółce nadleśnictwa z wyselekcjonowanych nasion pochodzących z plantacji. Drzewo to ma upamiętnić dzisiejszą rocznicę. Drugim drzewem jest cis pospolity podarowany przez nadleśnictwo. Cis jest gatunkiem chronionym. Również długowieczny, dostarcza bardzo cenne drewno o wyjątkowych właściwościach. Wykorzystywany był głownie do wyrobu broni, w meblarstwie i rzemiośle artystycznym. Nasiona z których wyhodowana została sadzonka poświęcił w 2012 roku Ojciec Święty Benedykt XVI podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników do Rzymu".

Nadleśniczy na pamiątkę wręczył przytwierdzoną do ozdobnej deski drewnianą siekierę jako symbol podstawowego narzędzia używanego przez leśników do pielęgnowania młodych drzewostanów w czasie ich wzrostu. "Używając jej możemy wyhodować zdrowe, dorodne lasy  i nie należy jej się bać" stwierdził nadleśniczy.

Wręczenie pamiątkowej siekiery i certyfikatów potwierdzających pochodzenie sadzonek drzew. Fot. Jacek Dziaduszek.


Dla wszystkich uczestników przygotowany został uroczysty poczęstunek oraz zabawa taneczna w świetlicy wiejskiej.