Lista aktualności Lista aktualności

Inwentaryzacja dzików na terenie Nadleśnictwa Krzystkowice

W dniach od 24 do 27 października na terenie Nadleśnictwa Krzystkowice przeprowadzona została inwentaryzacja dzików.

W działania związane z liczeniem dzików zaangażowani zostali pracownicy nadleśnictwa przy udziale kół łowieckich i członków Polskiego Związku Łowieckiego,  a także przy współudziale przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych oraz samorządu rolniczego. Pomocy w akcji liczenia dzików udzieliła również Policja i Straż miejska.

W ciągu 4 dni około 60 -70 osób podzielonych na obserwatorów stałych i ruchomych metodą pędzeń próbnych na losowo wybranych pozycjach o łącznej powierzchni 3400 hektarów liczyło dziki. Pomimo trudnych i niesprzyjających warunków pogodowych udało się zrealizować wszystkie zaplanowane działania i zebrać wyniki liczenia, które trafią do Ministra Środowiska.

Inwentaryzacja dzików, które są rezerwuarem wirusa ASF w środowisku przeprowadzona została na polecenie Ministra Środowiska w związku z wykryciem 14 nowych ognisk choroby afrykańskiego pomoru świń  (ASF) na terenie naszego kraju, w tym na nowych obszarach w województwie mazowieckim i lubelskim co było wynikiem m.in. nieprzestrzegania zasad bioasekuracji przez człowieka.