Lista aktualności Lista aktualności

Narada terenowa w nadleśnictwie krzystkowice

14 czerwca 2016 r. w Nadleśnictwie Krzystkowice odbyła się terenowa narada leśników

Gospodarzem narady był Nadleśniczy Nadleśnictwa Krzystkowice mgr inż. Andrzej Staniszewski. Program narady obejmował między innymi zwiedzanie plantacji nasiennych i plantacyjnych upraw nasiennych w Leśnictwach: Kotowice, Bieniów,  uprawy leśnej w leśnictwie Guzów oraz wizytę w Szkółce Leśnej w Tucholi. Zwieńczeniem narady terenowej było zwiedzanie grodziska znajdującego się przy miejscowości  Wicina.

Film z narady terenowej:


Plantacyjną uprawę Modrzewia europejskiego w Leśnictwie Kotowice przedstawił Leśniczy Jerzy Markulak. Plantacje założono w 1998 r. sadząc 1929 sztuk rodów modrzewia. Dzisiaj znajduje się tutaj ok. 500 drzew, a docelowo zaplanowano do pozostawienia 236 szt.
Ciekawostką jest to, że w roku 2005 podczas wykonywania cięć rozluźniających pozyskano 2 tony szyszek, z czego uzyskano 54 kg nasion.
Plantacje w leśnictwie Bieniów zaprezentowali Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Krzystkowice Jacek Wojciński oraz Leśniczy Leśnictwa Bieniów Grzegorz Staniszewski.  Opowiedzieli między innymi o plantacji nasiennej i plantacyjnej uprawie nasiennej Dębu bezszypułkowego oraz Lipy. W ostatnim roku na  plantacji nasiennej dębu zebrano 5,5 tony żołędzi. Sam zbiór był bardzo specyficzny, gdyż odbywał z siatek, natomiast zbiór nasion lipy - z drabin. Największy zbiór nasion lipy to 33 kg. Nasiona przekazywane są do Szkółki Leśnej w Tucholi i przechowywane w chłodniach.

Fot. CARBO MEDIA

Następnie Leśniczy Arkadiusz Wiśniewski przybliżył wiadomości na temat uprawy leśnej w leśnictwie Guzów, która została odnowiona dwuletnim dębem bezszypułkowym oraz dębem szypułkowym jednorocznym. Odnowienie jest etapem przebudowy drzewostanu w celu dostosowania składu gatunkowego do siedliska.

Fot. CARBO MEDIA

Piotr Droszczak - Leśniczy ds. Szkółkarskich w Gospodarstwie Szkółkarskim Tuchola opowiedział o działaniu szkółki leśnej. Szkółka powstała w 1981 roku ze scalenia dwóch szkółek Leśnictw Tuchola i Krzywaniec. Łączna powierzchnia szkółki to 1390 arów. Roczna produkcja na tym terenie  szkółki wynosi od 2 do 2,5 mln sztuk. Są to sadzonki sosny zwyczajnej, dębów szypułkowych i bezszypułkowych, brzozy oraz gatunków domieszkowych takich jak: lipa, grab i inne. Wszystkie sadzonki znajdujące się na szkółce pochodzą z własnej bazy nasiennej. Nasiona wcześniej starannie przygotowane są przechowywane w chłodniach.
Pomimo rozwiniętej mechanizacji duży wpływ na działalność szkółki mają prace ręczne, takie jak pielenie czy spulchnianie gleby.
Nawadnianie terenu odbywa się przy pomocy funkcjonującej na szkółce deszczowni.
Szkółka pełni również rolę edukacyjną. W ciągu roku odwiedzana jest przez dzieci z okolicznych szkół i przedszkoli. Dużym powodzeniem cieszy się coroczna impreza o nazwie Leśno-Błękitny Festiwal. Nadleśnictwo bardzo chętnie współpracuje ze szkołami oraz instytucjami i tym samym zaprasza do zwiedzania tego urokliwego miejsca.

Fot. CARBO MEDIA

Ostatnim punktem narady było odwiedzenie wykopaliska archeologicznego sprzed 2000 lat znajdującego się przy miejscowości Wicina, gdzie Pani mgr Marlena Magda-Nawrocka z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze przybliżyła wiele ciekawych informacji na temat grodziska, które zlokalizowane jest na terenie nadleśnictwa.
Nadleśnictwo Krzystkowice jest bogate w bazę nasienną, bogate historycznie i warte  zwiedzenia wszystkich omówionych miejsc.