Lista aktualności Lista aktualności

O KROK OD DUŻEGO POŻARU

Chwila nieuwagi i ludzka bezmyślność mogły doprowadzić do groźnego pożaru lasu

Rozpoczynający się okres grzybobrania to czas wzmożonej penetracji lasu przez smakoszy borowików, podgrzybków, maślaków i innych grzybów w które obfitują lasy naszego regionu. Należy jednak pamiętać, żeby w czasie pobytu w lesie zachowywać się odpowiedzialnie i nie stwarzać zagrożenia pożarowego.

W dniu 16.08.2016 r. w środku dużego kompleksu leśnego koło miejscowości Chocimek dwie kobiety zbierające grzyby zauważyły dym. Niezwłocznie powiadomiły przez telefon komórkowy leśniczego i wskazały miejsce zarzewia ognia. Przyczyną zapalenia się ścioły leśnej był prawdopodobnie wyrzucony bezmyślnie papieros. Chwila nieuwagi i brak odpowiedzialności mógł doprowadzić do nieodwracalnego w skutkach pożaru lasu.

Krzysztof Con Specjalista Służby Leśnej ds. ochrony przeciwpożarowej z Nadleśnictwa Krzystkowice ostrzega, że pomimo zmiennej pogody są w lesie suche miejsca ,w których chwila nieuwagi i ludzka bezmyślność może doprowadzić do powstania pożaru.

Należy pochwalić prawidłową reakcję osób, które zauważyły w lesie rozprzestrzeniający się dym. Dzięki świadomości zagrożenia uchroniły niewątpliwie lasy od dużego pożaru. Za szybkie i skuteczne przeprowadzenie akcji dogaszania słowa podziękowania należą się też OSP Stara Woda. To dzięki poświęceniu strażaków ochotników udaje się w głównej mierze opanować pojawiające się pożary lasu.