Lista aktualności Lista aktualności

Uczciwy leśnik dumą dla zawodu

Mówi się, że pieniądze leżą na ulicy. Prawdziwe skarby mogą też leżeć w lesie.

Przekonał się o tym Bogusław Szwichtenberg leśniczy z Guzowa (nadleśnictwo Krzystkowice, RDLP Zielona Góra) , gdy rok temu podczas spaceru z córką natknął się na dwa gliniane garnki pełne srebrnych krążków. 

Sam mówi o tym tak: „Odkrycia monet dokonałem w przedświąteczny dzień będąc na spacerze w lesie. Na terenie naruszonym przez zwierzynę zauważyłem monety. Na niektórych widać było znaki mennicze i napisy. Przeszukałem glebę jeszcze w tym miejscu i okazało się, że jest jeszcze więcej monet. W sumie dwa gliniane naczynia wypełnione monetami"

Fot. Carbo Media

Ponad 6 tysięcy dobrze zachowanych pochodzących głównie z XV wieku srebrnych monet: 5365 halerzy zgorzeleckich, czeskich, morawskich i innych oraz 787 groszy miśnieńsko - saksońskich. Większość z nich pochodziła z XV wieku zaś wg opinii ekspertów garnce z nimi zostały ukryte w wieku XVIII. 

Wartość znaleziska - ponad 400 tysięcy złotych.
Dzięki uczciwości leśniczego z Guzowa będzie można cieszyć oczy zwiedzających w podzielonogórskim Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy.

5 maja 2016 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński wręczył Panu Bogusławowi nagrodę o wartości 50 000 złotych. W uroczystości w Warszawie wzięła udział rodzina Pana Bogusława. 

W drodze do Warszawy zapytany leśnik wyznał: „…odczuwam ciekawość przed spotkaniem, znam jego rangę. Celem jest wręczenie dyplomu za znaleziony i oddany skarb monet. Nie jestem człowiekiem, który na co dzień obraca się w wielkim świecie."

A po przybyciu na miejsce: "Moja praca to las, w miejscu w którym się znajduję, została przygotowana ekspozycja skarbu, który znalazłem i przekazałem do Muzeum w Świdnicy - któż z nas nie marzył aby znaleźć skarb, z pewnych rzeczy się nie wyrasta"

Fot. Carbo Media

Uroczystość miała oficjalny, ale jednocześnie ciepły, serdeczny wymiar. Dostojne mury Ministerstwa stały się tłem do podziękowań i gratulacji. Wypowiedź wicepremiera Glińskiego podczas uroczystości: „… gościmy dziś osoby, które wykazały się obywatelską postawą. Przypadkowo odnalazły bardzo wartościowe zabytki i skarby - pan Bogusław Schwichtenberg znalazł gliniane naczynia wypełnione XV wiecznymi monetami. Jest ich kilka tysięcy. Przekazał eksponaty do Muzeum w Świdnicy, dzięki czemu nasze muzealne zbiory są wzbogacone i świadomość na temat historii może być poszerzona i znacząca dla dobra publicznego"

Jaką wartość ma uczciwość? - w Polsce znaleźne to 10% wartości znaleziska. 

Wg szacunków ekspertów numizmaty miały wartość powyżej 400 tysięcy złotych. 

Trwają badania, które mają ustalić pochodzenie i okoliczności w jakich tak duża ilość monet o niedużych nominałach, ale w sumie o znaczącej wartości została ukryta w okolicy dzisiejszego Guzowa. 

Nagroda została przyznana na wniosek Wojewódzkiego Konserwatora zabytków - pani Barbary Bielinis - Kopeć, do której kompetencji należało zabezpieczenie i zbadanie znaleziska. 

Fot. Carbo Media

W naszym województwie to największe tego typu odkrycie, i jedno z największych w powojennej Polsce. 

Co jeszcze kryją lasy w regionie? Wszak województwo lubuskie to najbardziej lesiste województwo w kraju - i tu właśnie od wielu lat pracuje Bogusław Szwichtenberg.