Lista aktualności Lista aktualności

Uroczyste wręczenie Brązowego Krzyża Zasługi

W siedzibie Nadleśnictwa Krzystkowice Leśniczy Bogusław Szwichtenberg otrzymał z rąk Wojewody Lubuskiego odznaczenie państwowe

W dniu 25 sierpnia 2017 roku w siedzibie Nadleśnictwa Krzystkowice z rąk Wojewody Lubuskiego Roberta Palucha Leśniczy Bogusław Szwichtenberg otrzymał odznaczenie państwowe – Brązowy Krzyż Zasługi.

Fot. Beata Szwichtenberg

 

Krzyż zasługi to polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli spełniających czyny przekraczające zakres zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść Państwu i obywatelom. Krzyż może być nadany także za ofiarną działalność publiczną, charytatywna i niesienie pomocy. Odznaczenie ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane jest do chwili obecnej [źródło: wikipedia].

Fot. Beata Szwichtenberg

 

Odznaczenie nadał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda za wykazanie się obywatelską postawą  i przekazanie znaleziska srebrnych monet do muzeum Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy.

Bogusław Szwichtenberg Leśniczy z Leśnictwa Biedrzychowice w 2015 roku w przedświąteczny dzień w czasie spaceru po lesie wraz córką na terenie naruszonym przez zwierzynę leśną zauważył srebrne krążki. Jak sam stwierdził był świadomy swojego znaleziska i zdawał sobie sprawę, że może być to część czegoś większego. Po przeszukaniu gleby w miejscu znaleziska okazało się, że były tam dwa gliniane naczynia wypełnione monetami.

Fot. Bogusław Szwichtenberg

 

O znalezisku leśniczy niezwłocznie powiadomił Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Gliniane garnki zawierały ponad 6 tysięcy dobrze zachowanych pochodzących głównie z XV wieku srebrnych monet: 5365 halerzy zgorzeleckich, czeskich, morawskich i innych oraz 787 groszy miśnieńsko - saksońskich. Większość z nich pochodziła z XV wieku zaś wg opinii ekspertów garnce z nimi zostały ukryte w wieku XVIII. 

Wartość znaleziska oszacowano na ponad kilkaset tysięcy złotych. Dzięki uczciwości leśniczego będzie można cieszyć oczy zwiedzających w podzielonogórskim Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy.

5 maja 2016 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński wręczył Panu Bogusławowi nagrodę i dyplom.