Lista aktualności Lista aktualności

ZAGROŻENIE OD KORNIKA OSTROZĘBNEGO !

 

 

Na terenie Nadleśnictwa Krzystkowice, zaobserwowano pogarszający się stan sanitarny drzewostanów sosnowych.

Wyraźny wzrost temperatur ostatnich lat, długotrwała susza w 2018 r., a także trwałe obniżanie się poziomu wód gruntowych niekorzystnie wpłynęły na kondycję lasów. Skutkuje to osłabieniem drzew, a konsekwencją jest rozwój szkodników owadzich atakujących nasze lasy, m.in. kornika ostrozębnego (lps acuminatus).

 

 

Jak rozpoznać zaatakowane drzewo?

W pierwszych fazach zasiedlenia jest to bardzo trudne. Zauważalna jest wtedy różnica w barwie igieł, które bledną i przyjmują stalowy kolor. Następnie w krótkim czasie drzewo staje się rude i obumiera, a nawet całe drzewostany.

 

 

Co możemy zrobić?

Jedynym słusznym i efektywnym wyjściem z tej kryzysowej sytuacji, jest usuwanie drzew zasiedlonych i jak najszybsze wywiezienie zaatakowanego drewna z lasu. Niezmiernie ważne jest także niszczenie opanowanych przez kornika gałęzi (pozostałości pozrębowych) poprzez spalanie lub zrębkowanie oraz niepozostawianie świeżych wierzchołków i gałęzi w okresie aktywności szkodnika. Takie działania znacząco zmniejszają ryzyko rozprzestrzeniania się tego szkodliwego owada. Trzeba natomiast pamiętać, że podstawą do podejmowania wszelkich działań jest kontrola i obserwacja stanu sanitarnego lasu, którą nasi leśnicy przeprowadzają sumiennie, tak abyśmy wspólnie mogli cieszyć się dobrem jakim jest zdrowy las.

 

UWAGA! Wysztkich amatorów leśnych spacerów, biegaczy i rowerzystów uczulamy na zachowanie szczególnej ostrożności w czasie pobytu w lesie. Zwracajmy uwagę na tablice ostrzegawcze! Nie wchodźmy tam, gdzie trwają prace leśne!