Asset Publisher Asset Publisher

Uroczyste sadzenie 100 lip na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

W Nowogrodzie Bobrzańskim posadzono 100 lip dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

W kulturze wielu narodów, drzewo od najdawniejszych czasów dla człowieka było ważnym symbolem. Sięgając do mitologii Słowian okazuje się, że lipa jest jednym z najważniejszych drzew. Symbolizowała m.in. życie rodzinne, miłość, płodność, witalność i to pod nią proszono o urodzaj. Lipę wiązano również z osobą Matki Boskiej – stąd kapliczki, które często stały obok. Pod najsłynniejszą z lipą modlił się o zwycięstwo pod Grunwaldem Władysław Jagiełło. Znajdowała swój wydźwięk w piosenkach ludowych i była natchnieniem dla poetów.

W dniu 23.11.2018 r. w Nowogrodzie Bobrzańskim miało miejsce uroczyste sadzenie 100 drzewek lipy z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

W uroczystym wydarzeniu sadzenia drzewek uczestniczyli pracownicy Nadleśnictwa Krzystkowice, przedstawiciele władz gminy, służby więziennej, szkół podstawowych z terenu gminy wraz z uczniami, Rady Miejskiej, Powiatu Zielonogórskiego, firm i instytucji, a także mieszkańcy Nowogrodu Bobrzańskiego.

Pierwsze symboliczne drzewko wspólnie posadzili Burmistrz Nowogrodu Bobrzańskiego Paweł Mierzwiak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Krzystkowice Andrzej Staniszewski i prof. Leszek Jerzak z Uniwersytetu Zielonogórskiego.