Lista aktualności Lista aktualności

Lekcja przyrodniczo-leśna z historią w tle

15 września uczniowie PSP w Miodnicy uczestniczyli w lekcji zorganizowanej na szlaku turystycznym pomiędzy miejscowościami Gorzupia i Bobrówka

Krzysztof Con z Nadleśnictwa Krzystkowice zainicjował pierwszą „leśną" lekcję w miejscu, gdzie odnaleziony został w ostatnim czasie historyczny kamień upamiętniający Księstwo Żagańskie.

Fot. Zbigniew Janicki

15 września uczniowie PSP w Miodnicy wraz z nauczycielami wybrali się na lekcję przyrodniczo-leśną  zorganizowaną w miejscowości Gorzupia. W czasie spaceru leśną drogą z Gorzupi w kierunku Bobrówki, którą przebiega „zielony" szlak turystyczny dzieci ze szkoły dotarły do miejsca, gdzie Nadleśnictwo Krzystkowice wyeksponowało odnaleziony kamień i przedstawiło na tablicy informacyjnej jego historię. W lekcji uczestniczył sam odkrywca regionalista i pasjonat kamieni-drogowskazów Stanisław Byczkowski, który wspólnie z miłośnikami historii ziemi żagańskiej Zbigniewem Janickim i Krzysztofem Con opowiadali dzieciom historyczne ciekawostki. Napis na kamieniu oznacza, że znajdujemy się w Księstwie Żagańskim w leśnictwie Gladisgorpe – tłumaczył dzieciom Krzysztof Con.

W dalszej części lekcji dzieci mogły zobaczyć miejsca w których żyją bobry, poznać ich zwyczaje i dowiedzieć się, że „kielnia" to bobrzy ogon, a „żeremie" to jego dom - tłumaczył Leśniczy Leśnictwa Bieniów. Wszyscy zauważyli też lecznicze działanie żywicy, która zalewała rany na drzewach uszkodzonych przez bobry w pobliżu ich siedliska.

Fot. Karol Zawal

Na zakończenie leśnego spaceru dzieci odwiedziły pomnik przyrody, którym jest okazały dąb. Krótka pogadanka na temat wyjątkowego drzewa i jego pomiar uświadomiły dzieciom jak ważna jest dbałość o otaczającą nas przyrodę i zachowanie przyrodniczych ciekawostek.

Fot. Zbigniew Janicki

Wiedza przyrodniczo-leśna oraz historyczna wyniesiona z przeprowadzonej lekcji pozwoliła dzieciom na udział w zorganizowanym na zakończenie lekcji konkursie i zdobycie ciekawych nagród ufundowanych przez Nadleśnictwo Krzystkowice.

Fot. Zbigniew Janicki