Lista aktualności Lista aktualności

Naturalne drzewko świąteczne w Twoim domu

Choinka to najważniejszy bożonarodzeniowy symbol, który już niebawem pojawi się w naszych domach. Naturalna, czy sztuczna? – to pytanie co roku pozostaje niezmienne, w przeciwieństwie do trendów dekoracji świątecznych.

Wiele osób zastanawia się jakie wybrać drzewko, żywe czy sztuczne? Choinka, niegdyś zdobiona świecami, a dzisiaj kolorowymi światełkami, jest symbolem nadziei, życia i światła. Najbardziej magiczne jest właśnie to naturalne drzewko – pachnące, niepowtarzalne, przywołujące prawdziwy klimat świąt i przede wszystkim przyjazne środowisku! To, że jest surowcem odnawialnym znacząco dominuje nad plastikowym drzewkiem, bowiem produkcja sztucznej choinki powoduje zanieczyszczenie środowiska, a jej rozkład trwa kilkaset lat. Dlatego też, dbając o swoje otoczenie i środowisko warto wybrać naturalne drzewko świąteczne.

Czy można kupić choinkę z lasu?     
Poszukiwanymi gatunkami na bożonarodzeniowe drzewka są głównie jodła i świerk. Lubuskie lasy, z racji siedlisk występujących na tym terenie, obfitują głównie w sosnę – rzadko wybieraną jako tradycyjną ozdobę, choć dawniej ten gatunek był bardzo popularnym drzewkiem bożonarodzeniowym. Lasy zielonogórskiej dyrekcji nie są krainą świerka, ale w wybranych nadleśnictwach można zakupić taką choinkę z lasu, ponieważ zielonogórscy leśnicy hodują drzewa na specjalnych plantacjach lub w miejscach, gdzie las nie może rosnąć, np. pod liniami wysokiego napięcia, właśnie z przeznaczeniem na bożonarodzeniowe drzewka.

Gdzie można kupić naturalne drzewko świąteczne?         
Drzewka wyhodowane na wspomnianej specjalnej plantacji, pod liniami energetycznymi
lub pochodzące z tzw. cięć pielęgnacyjnych sprzedawane są w kilku nadleśnictwach RDLP w Zielonej Górze. Dlatego też ilość dostępnych choinek jest ograniczona. Szczegółów dotyczących tegorocznej sprzedaży choinek, w tym informacji na temat terminu dystrybucji oraz liczby dostępnych drzewek świątecznych, udzielają zielonogórskie jednostki LP, tj:

  • Nadleśnictwo Bytnica – tel. +48 68 391 57 54,
  • Nadleśnictwo Krzystkowice – tel. +48 68 327 65 32,
  • Nadleśnictwo Nowa Sól – tel. +48 68 387 24 31,
  • Nadleśnictwo Sława Śląska – tel. +48 +48 68 356 62 29
  • Nadleśnictwo Szprotawa – tel. +48 68 376 33 79,
  • Nadleśnictwo Torzym – tel. +48 68 341 36 54,
  • Nadleśnictwo Wolsztyn – tel. +48 68 384 21 46.

Sprzedaż ciętych drzewek swiątecznych, prowadzona w wymienionych nadleśnictwach, będzie odbywała się przy siedzibie jednostki lub innym wyznaczonym miejscu, np. przy leśniczówce. Wyjątkiem jest tegoroczna dystrybucja w Nadleśnictwie Sława Śląska, planowana 20 i 21 grudnia br. (godz. 9-15), która będzie realizowana na terenie dawnej szkółki leśnej w Krzepielowe. Tu bedzie można zakupić choinkę prosto "z pnia". Osoby zainteresowane taką formą zakupu mogą samodzielnie wybrać i wyciąć drzewko. To dodatkowa atrakcja, zwłaszcza dla najmłodszych, którzy w gronie rodzinnym będą mogli wybrać swoją choinkę.

Asygnata - dowód zakupu gwarancją pochodzenia choinki!
Każdy kupujący choinkę od leśnika otrzyma dowód sprzedaży, tzw. asygnatę, która jest gwarancją legalnego pochodzenia drzewka, pozyskanego w sposób nie zagrażający trwałości polskich lasów. Warto też pamiętać, że naturalną choinkę można po świętach poddać recyklingowi, np. rozdrabniając je, dzięki czemu uzyska się naturalny nawóz, idealny dla roślin preferujących kwaśny odczyn gleby.