Lista aktualności Lista aktualności

Spotkanie studentów z Polski i Niemiec na terenie Nadleśnictwa Krzystkowice

W dniu 23.10.2015 r. na terenie byłej fabryki amunicji Dynamit Aktien Geselschaft Vormals Alfred Nobel zlokalizowanej na obszarze leśnym Nadleśnictwa Krzystkowice odbyło się spotkanie grupy około 50 studentów z Polski i Niemiec wraz z ich opiekunami.
Spotkanie zorganizowane zostało przez Uniwersytet Zielonogórski w ramach obchodów III DNI POLSKO-NIEMIECKICH. Bezpośredni organizatorzy to Pani Barbara Krzeszewska-Zmyślony z Centrum Kultury i Języka Niemieckiego oraz Pani dr Jolanta Kostecka z Zakładu Animacji Kultury i Andragogiki. Wśród zaproszonych gości była Pani prof. dr hab. Kirstin Bromberg z Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego Cottbus-Senftenberg, Pan dr hab. inż. Wojciech Eckert, a gościem honorowym był Pan Czesław Fiedorowicz Prezes Konwentu Euroregionu "Sprewa-Nysa-Bóbr".
Uczestnicy spotkania zwiedzali teren poniemieckiej fabryki, w której w okresie II wojny światowej  pracowało przy produkcji amunicji około 25 tys. przymusowych robotników różnych narodowości.
Wspólne spotkanie realizowało różne cele. Od podtrzymania wspólnych kontaktów studentów i opiekunów ze współpracujących uniwersytetów, poprzez polsko-niemiecką dyskusję o sprawach trudnych tj. przeszłość wojenna, do rozważań nad potencjalnymi możliwościami wykorzystania tego z punktu widzenia młodego pokolenia Polaków i Niemców.