Asset Publisher Asset Publisher

Jubileuszowa edycja akcji "Posadźmy Razem Las" w Zielonej Górze - zrób coś dla przyrody!

Zapraszamy do udziału w Jubileuszowej VIII edycji akcji "Posadźmy Razem Las", która odbędzie się w sobotę, 13 kwietnia 2024 roku, na terenie Zielonej Góry. To wyjątkowa okazja, aby wspólnie z nami działać na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Zapraszamy do udziału w wyjątkowej inicjatywie, która ma na celu ochronę przyrody i promowanie ekologicznych działań społeczności. Jubileuszowa VIII edycja akcji "Posadźmy Razem Las" odbędzie się w sobotę, 13 kwietnia 2024 roku, na terenie Zielonej Góry. W trakcie akcji planowane jest wspólne sadzenie lasu, na terenie leśnym przy ul. Słubickiej w Zielonej Górze, w godzinach 9:00-13:00. W ramach tej wyjątkowej inicjatywy zostanie posadzona sosna pospolita - aż 16 tysięcy drzew na powierzchni około 2 hektarów. Narzędzia i niezbędne materiały zapewnią Lasy Państwowe, co umożliwi każdemu uczestnikowi bezpieczne i efektywne uczestnictwo. Leśna Osada i inne atrakcje znajdować się będą przy ulicy Słubicka 4, na terenie firmy zakładu LUMEL S.A.

Uczestnicy zeszłorocznej akcji Posadźmy Razem Las podczas drzew 
na terenie Nadleśnictwa Zielona Góra/ fot. Ewelina Fabiańczyk 

Uczestnicy akcji będą mieli okazję zdobyć Indeks Przyjaciela Lasu, zyskując wiedzę na temat przyrody oraz biorąc udział w licznych atrakcjach, w tym grach i zabawach w Leśnej Osadzie. Stoiska tematyczne przygotowane przez zaangażowanych partnerów zapewnią interaktywną edukację i rozrywkę dla całej rodziny, a w ofercie różne tematy:

  • Nadleśnictwo Przytok i Nadleśnictwo Babimost stoisko "Leśne stwory. Czyli płazy, gady, ptaki i nie tylko!" zapewni uczestnikom wgląd w bogactwo fauny lasów oraz możliwość nauki o ich ochronie.
  • Nadleśnictwo Zielona Góra na stoisku "Drzewa leśne" uczestnicy będą mieli okazję zgłębić wiedzę na temat różnorodności gatunkowej drzew występujących w naszych lasach oraz ich roli w ekosystemie.
  • Nadleśnictwo Lubsko stoisko "Drewno - Super Surowiec" przedstawi ciekawe informacje na temat zastosowań drewna w różnych dziedzinach życia oraz jego znaczenia dla gospodarki leśnej.
  • Nadleśnictwo Sulechów i Nadleśnictwo Krzystkowice  na stoisku z grami i zabawami przyrodniczymi uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w interaktywnych aktywnościach, które rozwijają świadomość ekologiczną i przyrodniczą.
  • Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Zielonej Górze – stoisko "Zwierzęta naszych lasów" oraz "Inwazyjne gatunki obce" pozwoli uczestnikom lepiej poznać faunę leśną oraz zagrożenia związane z niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się obcych gatunków.
  • Centrum Nauki Keplera - Centrum Przyrodnicze  na stoisku "Poznaj lasy świata" oraz "Powrót do przeszłości" uczestnicy będą mogli odkryć tajemnice lasów na całym świecie oraz dowiedzieć się więcej o historii i ewolucji lasów.
  • Europe Direct Zielona Góra  na stoisku tematyka będzie obejmowała "Lasy w Europie". Przedstawione zostaną różnorodność lasów europejskich oraz ich znaczenie dla środowiska naturalnego.
  • Hufiec Zielona Góra ZHP  na stoisku "Leśne Harce" czekać będą atrakcyjne zajęcia i zabawy dla najmłodszych uczestników, które integrują i uczą odpowiedzialności wobec przyrody.
  • LUMEL  stoisko "Świat energii słonecznej i instalacje fotowoltaiczne" przedstawi nowoczesne technologie związane z energią odnawialną oraz ich wpływ na środowisko naturalne.

Zachęcamy wszystkich do aktywności na rzecz zrównoważonego rozwoju, sadzenia drzew oraz odwiedzenia Leśnej Osady i uczestnictwa w fascynujących zajęciach przygotowanych przez naszych partnerów!

Zespół Leśnej Osady podczas akcji "Posadźmy Razem Las 2023" - edukatorzy wszystkich instytucji zaangażowanych
w realizację działań edukacyjno-promocyjnych/ fot. Ksawery Banaszek
   

Dodatkowo, dla osób, które posadzą drzewa i zdobędą Indeks Przyjaciela Lasu, leśnicy przygotowali specjalne upominki. Warto także wspomnieć, że podczas akcji, Nadleśnictwo Przytok będzie promować projekt "Rowerowy Przytok – promocja ekologicznego transportu rowerowego wśród mieszkańców miasta Zielona Góra i okolic".

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w Jubileuszowej Edycji Akcji "Posadźmy Razem Las" i dołączenia do naszej wspólnej inicjatywy na rzecz przyrody i ochrony klimatu!
Organizatorzy akcji: Nadleśnictwo Zielona Góra, Nadleśnictwo Przytok oraz LUMEL S.A.

Aby być na bieżąco z naszymi działaniami i aktywnościami, warto śledzić aktualności na profilu na Facebooku RDLP w Zielonej Górze: https://www.facebook.com/RDLPzielonagora