Asset Publisher Asset Publisher

Ocalono życie danieli!

Akcja ratunkowa danieli, splątanych taśmą od pastucha, która miała miejsce 8 lutego br. na terenie Nadleśnictwa Krzystkowice, pozytywnie zakończona!

Sobotnie popołudnie – okolice Starego Żagania

Spacer po lesie, miła rodzinna atmosfera,… towarzyszący rodzinie pies zrywa się ze smyczy i biegnie w głąb lasu! To fakty, wynikające z opisu sytuacji, które na swoim profilu w mediach społecznościowych zamieścił Pan Mateusz - uczestnik leśnej wyprawy. Spacerowicze, biegnąc za swoim zwierzęciem nagle zobaczyli splątane ze sobą „dwa jelenie”… chwilę później do Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Żaganiu wpłynęło zgłoszenie w tej sprawie.

To nie było kłusownictwo!

Z relacji, jaką Nadleśnictwo Krzystkowice otrzymało od Grzegorza Irskiego - dowódcy zmiany Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Żaganiu wynika, że po przyjeździe na miejsce wezwania „strażacy zastali nie dwa jelenie lecz dwa byki daniela splątane ze sobą porożami i fragmentem taśmy pastucha elektrycznego”.

Bezpieczeństwo i rozwaga to podstawa!

Z materiałów filmowych, ukazujących przebieg zdarzenia, opublikowanych przez Pana Mateusza można dostrzec, że pies oszczekując i biegając koło uwięzionych ze sobą danieli niestety dodatkowo wzbudzał stres i zbędne napięcie, stwarzając bardzo niebezpieczną sytuację - dla zwierząt jak i dla samych spacerowiczów! W porę zjawiła się PSP. Będący na miejscu strażacy, w profesjonalny sposób oswobodzili zwierzęta, które chwilę po tym oddaliły się w zacisze leśnych ostępów.
Zawsze miejmy na uwadze to, że wybierając się do lasu jesteśmy w nim gośćmi, a zabierając ze sobą psa trzymajmy go na otoku (smyczy) – prawo do tego nas zobowiązuje.

Walczące daniele – czy to możliwe?

Tak, to naturalne zachowanie wśród zwierząt z rodziny jeleniowatych. Takie „walki” samców zwierzyny płowej, zwykle w okresie jesiennym, można zaobserwować w trakcie godów - tzw. bekowiska u danieli i rykowiska u jeleni. Zdarzają się również inne sytuacje - poza okresem godowym. Warto wiedzieć, że walczące ze sobą byki (zwłaszcza młode osobniki) nie zwracają uwagi na otoczenie… i np. przebywając w pobliżu upraw rolnych, mogą niepostrzeżenie zaplątać się pastuchem, który jest często wykorzystywany do grodzenia pól uprawnych i pastwisk. Na szczęście takie zdarzenia są jednostkowe. Jednak, gdy dostrzeżemy podobną sytuację, taką kiedy byki będą ze sobą swobodnie walczyły, oczywiście jeżeli nie będą splątane materiałami obcymi i ich życie nie będzie zagrożone, wówczas nie zakłócajmy ich spokoju i w ciszy się oddalmy. W kryzysowej sytuacji, zawsze bezpieczeństwo stawiajmy na pierwszym miejscu i niezwłocznie alarmujmy.

Uwaga niebezpieczeństwo - alarmuj!

Widząc zagrożenie konieczne jest, aby zostały powiadomione odpowiednie służby. Podstawą jest spokój i szybka reakcja! Telefonicznie, zawiadomienie należy zgłosić dzwoniąc pod nr 112. Zachęcamy również do kontaktu z Nadleśnictwem Krzystkowice z siedzibą w Nowogrodzie Bobrzańskim. Do Państwa dyspozycji pozostajemy od poniedziałku do piątku, w godz. od 07:00 do 15:00. Bezpośredni kontakt oraz dane adresowe są dostępne na naszej stronie internetowej (link).

Las „wita” nas gościnnie, ale panują w nim pewne zasady!

Leśny savoir vivre obowiązuje każdego z nas. Dlatego też pamiętajmy o tym, że las jest naszym dobrem narodowym, z którego dóbr bezpłatnie korzystamy. Zawsze wykazujmy poszanowanie dla środowiska, ale też pamiętajmy o mieszkańcach lasu - nie zakłócając ich spokoju. Wybierając się do kniei zachęcamy wcześniej zaplanować spacer czy też dłuższą wyprawę.


Przypominamy także, że od 14 listopada 2019r., w związku z walką z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) Wojewoda Lubuski wprowadził zakaz wstępu do lasu. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnościami w tej sprawie, dostępnymi na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz mapą prezentującą tereny, gdzie zakaz obowiązuje (link)

 

Wspólnie możemy więcej!

Serdeczne podziękowania, za postawę obywatelską kierujemy do rodziny, która spacerując po lesie niezwłocznie powiadomiła odpowiednie służby. Jednostce Państwowej Straży Pożarnej w Żaganiu dziękujemy za przeprowadzenie akcji ratunkowej. Dzięki szybkiej reakcji interwencja zakończyła się pozytywnie, a zwierzęta zostały uratowane.

Do pobrania:

Leśny Savoir Vivre (jpg, pdf)