Asset Publisher Asset Publisher

Opowiemy o drewnie...!

Na antenie Radia Zachód (103 FM), tradycyjnie w ostatni środowy wieczór miesiąca, zapraszamy do odsłuchania reportażu z lasu...

Zdawało by się, że temat "drewno" jest dość prosty- przynajmniej brzmi zwyczajnie. Warto jednak wiedzieć coś więcej o "Super Surowcu"! Dlatego też zachęcamy do odsłuchania leśnych reportaży- środa 27 luty 2019 r. po godz. 20:00- na antenie Radia Zachód (103 FM)  będzie można wsłuchać się w rozmowy leśników z Małgorzatą Nabel-Dybaś, autorką programu Między Nami Zwierzętami.


(fot. M.Nabel-Dybaś)

Ludzie często płaczą, gdy ścina się drzewa. Bo nie ma chyba piękniejszego symbolu życia niż drzewo z wielką i rozłożystą koroną. Ale gdy już zostanie ścięte lub przewrócone przez wichurę wtedy zaczyna się całkiem nowy proces, który nie zawsze prowadzi do całkowitej śmierci powalonego drzewa. Bo nawet jeśli grzyby zaczną pod jego korą  proces gnilny, to w jego wyniku inne rośliny i drzewa będą miały dostęp do minerałów, którymi  - poprzez niezwykły system korzeniowy  - odżywią się i urosną kolejne.” Małgorzata Nabel-Dybaś

Jak zapowiada autorka: „w magazynie Między Nami Zwierzętami o tym, co dzieje się z drewnem opowiedzą leśnicy – artysta, pasjonat Damian Topolski z Nadleśnictwa Świebodzin, Michał Szczepaniak z Nadleśnictwa Lipinki, z którym słuchaliśmy wspólnie ciszy w powalonej kłodzie  oraz edukatorzy z Nadleśnictwa Lubsko – Ilona Mrowińska -  twórczyni i pomysłodawczyni świetnej gry „Super surowiec” oraz Paweł Mrowiński, który czekał 15 lat!, żeby pociąć na plastry konar drzewa.

Ale jeśli już zostanie ścięte - może przecież zostać z nami na wieki. Dzięki pasjonatom drzewo zamienia się w drewno a drewno w dzieło".


Damian Topolski- pasjonat i twórca opowie o swoich leśnych inspiracjach.


A może tak przekornie pisząc "co w drewie piszczy"? Michał Szczepaniak wprowadzi słuchaczy w tajniki życia w drewnie (...).


"Super Surowiec"- o nim samym, a w zasadzie o ciekawym i już zrealizowanym projekcie, opowie autorka gry dydaktycznej- Ilona Mrowińska.


Jakie różnorodne i jakie "inne" (...) - przekroje drewna i inne niezwykłości - bedzie okazja do wysłuchania opowieści Paweła Mrowińskiego.

 

#zawsze #ostatniasrodamiesiaca #RadioZachód #103FM #godz20 #leśnaedukacjamojąprzygodą #Ludziezpasją #zielonogórscyleśnicy #zapraszamy #reportażzlasu #LasyPaństwowe #DlaLasuDlaLudzi

Fot. Małgorzata Nabel-Dybaś

Fot. Damian Topolski

Fot. Ewelina Fabiańczyk