Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Nadleśnictwo Krzystkowice prowadzi działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Opiekuje się 11 szkołami na terenie administracyjnym nadleśnictwa. Oprócz przeprowadzanych przez leśniczych – opiekunów szkół prelekcji w szkołach, edukacja leśna prowadzona jest w wybranych obiektach:

Sala edukacyjna. Mieści się w siedzibie nadleśnictwa. Wyposażona jest w sprzęt audio-wizualny, tablice ścienne, eksponaty, wydawnictwa edukacyjne i wiele innych pomocy dydaktycznych.
"Sala edukacyjna" - Fot. Dawid Bugała
 
Ścieżka edukacyjna „Krzystkowice". Leży na terenie leśnictwa Krzystkowice.Usytuowana w pobliżu Nowogrodu Bobrzańskiego leśna ścieżka przyrodnicza została utworzona w 1998 r. z zamiarem przybliżenia zwiedzającym lasu takiego jakim on jest nie tylko dla turystów ale i dla leśników. Długość ścieżki wynosi 2,5 km (spacer trwa ok. 2,5 godz.) i obejmuje 16 punktów tematycznych, ukazujących las w różnych ujęciach – od ochrony lasu, przez hodowlę i użytkowanie, po gospodarkę łowiecką.
"Ścieżka edukacyjna Krzystkowice" - Fot. Dawid Bugała
 
Ścieżka edukacyjna „Dolina Szyszyny" utworzona w 2002 r. leży na terenie leśnictwa Biedrzychowice. Na długości 1,9 km (czas przemarszu to ok.2 godz.) zlokalizowano 5 odpowiednio wyposażonych punktów tematycznych. Ścieżka przebiega wzdłuż pięknej, wijącej się w wąwozach rzeki Szyszyny i wpleciona jest w żółty szlak turystyczny Lubsko – Gorzupia Dolna. Osobliwością ścieżki są pomniki przyrody oraz rzadkie gatunki roślin, na trasie znajduje się również wczesnośredniowieczne grodzisko kultury łużyckiej z ok. 8 wieku n.e.
"Ścieżka edukacyjna Dolina Szyszyny"- Fot. Dawid Bugała, Zuzanna Andrzejczak
 
Szkółka leśna i gospodarstwo selekcyjno - nasienne. Szkółka leśna Tuchola oraz gospodarstwo selekcyjno- nasienne Bieniów to obiekty często wykorzystywane w działalności edukacyjnej nadleśnictwa – głównie do prowadzenia działań o charakterze warsztatowym dotyczących upraw, hodowli i pielęgnacji roślin.
"Szkółka leśna i gospodarstwo selekcyjno-nasienne" - Fot. Zuzanna Andrzejczak, Archiwum nadl.
 
Izba pamięci leśnej. Utworzona przez Bogusława Szwichtenberga, leśniczego z Biedrzychowic, który własnym sumptem zgromadził około pół tysiąca eksponatów. W izbie można zobaczyć jak wyglądało zagospodarowanie lasów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz zapoznać się z ewolucją techniczno-technologiczną pracy w lesie. Są udostępnione mapy, stare gazety, czasopisma leśne, spora dokumentacja dotycząca leśnictwa, a także sprzęty, narzędzia używane w hodowli, ochronie i użytkowaniu lasu, korowaczki, pierwsze piły łańcuchowe, maszynki do zbierania jagód i wiele, wiele innych.. Izbę pamięci odwiedzają zarówno młodzież szkolna jak i turyści indywidualni.
"Izba pamięci leśnej w Leśnictwie Biedrzychowice" - Fot. Zuzanna Andrzejczak
 
"Wiata w Guzowie".  Jest to kolejny obiekt, który służy społeczeństwu w edukacji przyrodnioczo-leśnej.  Wiata została ukończona w grudniu 2021 roku. Znajduje się w leśnictwie Biedrzychowice oddz. 199j. Przy "Izbie pamięci leśnej".
"Wiata w Guzowie" - Fot. Dawid Bugała
 
Automatyczna stacja meteorologiczna w pobliżu siedziby nadleśnictwa.
"Automatyczna stacja meteorologiczna" - Fot. Dawid Bugała