ZANOCUJ W LESIE

Nadleśnictwo Krzystkowice wyznaczyło do Programu „Zanocuj w lesie”, trzy obszary: Szyszyna, Podgórzyce i Grajówka o łącznej powierzchni ok. 1800ha, na których od 01.05.2021r. miłośnicy buschcraftu i survivalu będą mogli uprawiać swoje hobby

Nadleśnictwo Krzystkowice przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji mBDL [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

 1. Regulaminem korzystania z obszaru (załącznik poniżej).
 2. UWAGA! ZAKAZ ROZPALANIA OGNISK!
  Ze względu na wysokie zagrożenie pożarowe, miejsce przeznaczone na ognisko zostaje wyłączone do odwołania!

  Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska.                                              
  1. Miejsce przeznaczone na ognisko w Nadleśnictwie Krzystkowice:
   Obszar 2 „Podgórzyce” – przy wiacie w oddz. 260 Leśnictwa Nowogród.
   Nie jest zaopatrywane w drewno, należy je przynieść ze sobą.
 3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu [link]. Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
 4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [link].
 5. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. Na mapach powyżej kolorem czerwonym zakreślono fragmenty drzewostanów, w których mogą być prowadzone aktualnie prace gospodarcze. Zakaz wstępu w terenie oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawiane przy drogach i szlakach w rejonach prac. 

  W miesiącu czerwiec prace mogą być prowadzone na powierzchniach:

  Obszar „Szyszyna”: 225l.

  Obszar „Podgórzyce”: 250f; 251a, b, c, g, h, i; 263 i, j.

  Obszar „Grajówka”: 240f; 242d; 243d, j.

 6. Z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.
 7. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie i obwody łowieckie wyłączone z dzierżawienia (OHZ) mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!           
  a. Obszar 1 „Szyszyna” – Koło Łowieckie Raróg Zielona Góra    
  b. Obszar 2 „Podgórzyce” – OHZ 167         
  c. Obszar 3 „Grajówka” – Koło Łowieckie Jeleń Żagań
 8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (załącznik poniżej) oraz przesłanie go na adres tadeusz.jaszczyszyn@zielonagora.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:

Tadeusz Jaszczyszyn

tel.607 602 673

tadeusz.jaszczyszyn@zielonagora.lasy.gov.pl

 

Lubisz spędzać czas na łonie natury? Chodzisz na wycieczki do lasu? Nocowałeś/aś w lesie albo nie wykluczasz zrobienia tego w przyszłości? Jeśli odpowiedziałeś/aś twierdząco na któreś z tych pytań, to prosimy wypełnij krótką ankietę. Zajmie ok. 10 minut.

Lasy Państwowe umożliwiają nocowanie w lesie, w tym uprawienie surwiwalu i bushcraftu na wybranych obszarach leśnych w ramach ogólnopolskiego Programu pt. ”Zanocuj w lesie”. W związku z tym pytamy osoby zainteresowane aktywnym spędzaniem czasu w lesie o ich doświadczenia, opinie i potrzeby. Zebrane informacje posłużą Lasom Państwowym do oceny i ulepszania Programu.

Ankieta jest anonimowa. Wyniki będą analizowane i przedstawiane zbiorczo.

Ankieta "Zanocuj w lesie" - użytkownicy